Sv. Valentýn

5. února 2008 v 20:22 |  Pověry, zvyky, tradice...
14. února má svátek Valentýn a všichni zamilovaní budou toužebně očekávat Valentýnku. Jenže kde se tato tradice vzala? Kdo byl svatý Valentýn? Kolik lidí to dnes ještě ví? Tak jsem se vám to rozhodla přiblížit. Hezké počteníčko!
LEGENDA O SV. VALENTÝNOVI ZE STARÉHO ŘÍMA:
Valentýn byl ctnostný a velmi moudrý člověk. Pro jeho moudrost si ho oblíbil i císař, ale litoval, že se Valentýn nemůže stát jeho přítelem, protože byl křesťan. Říkal že věří pověrám, ale na to mu Valentýn odpověděl, že ten, kdo z nich věří pověrám, je císař. Proto ho císař nechal hlídat městským prefektem Astoriem. Astorius si ho Valentýna vzal ž do domu, kde se Valentýn potkal s jeho dcerou, krásnou, ale nevidomou. Prefekt ho požádal, aby se modlil za její zrak. Valentýn tak rád učinil, protože si dívku zamiloval, a opravdu se stal zázrak: dívka spatřila světlo světa. Povídal si o tom celý Řím, ale pohané odmítli věřit zázrakům, vtrhli do prefektova domu, odvlekli Valentýna za město a tam mu sťali hlavu.
KŘESŤANSKÉ SPOJENÍ PŘÍBĚHU SE SVĚTCEM VALENTÝNEM:
Duševně nemocný císař Claudius II. se prý rozhodl zrušit manželství, neboť ženatí muži podle něj nebyli dobrými válečníky. Kněz Valentýn však přes císařův zákaz tajně dál oddával milence, za což byl uvržen do vězení a popraven. Poslední vzkaz, který Valentýn poslal dceři vězeňského dozorce před svou smrtí zakončil slovy: "Od Tvého Valentýna."
Sv. Valentýn se stal patronem věrných a čisté, oddané lásky. Jeho život skončil nešťastně, ale 14. únor je den zamilovaných a šťastné lásky. Všem přeji mnoho a mnoho Valentýnek a ještě více úsměvů!
Zdroj: http://www.stripky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama