Samohojící guma

23. února 2008 v 16:50
Rozřízli jste omylem gumové těsnění? Roztrhli jste své krásné nové šaty? Polámal váš synek figurku oblíbeného supermuže? Francouzští vědci by mohli v takových případech brzy pomoci.
Vynalezli totiž "samohojící gumu", která se po roztržení dokáže sama znovu zacelit. Stačí jen odtržené konce jemně přitlačit k sobě.
Po patnácti minutách již materiál pevně drží a za další tři čtvrtě hodiny jej lze natáhnout na dvojnásobek.
"Pokud navrtáte gumové těsnění ve zdi, díra se sama zacelí," prozradil AFP vedoucí výzkumu Ludwik Leibler. "Rozlomení a spojení může být opakováno mnohokrát."
Objev byl popsán v prestižním vědeckém časopisu Nature. Stojí za ním badatelé z Francouzského národního střediska pro vědecký výzkum (CNRS) a soukromá francouzská společnost Arkema. Ta již přemýšlí o komerčním využití látky vyrobené z mastných kyselin a močoviny.

Při pokojové teplotě

Jako pravý výzkumník však má Leibler i originálnější nápady, jak látku využít.
"Proč to nevyužít k výrobě dětských hraček? Děti neustále hračky rozbíjejí. Nebylo by hezké, pokud byste je mohli dát jednoduše znovu dohromady?" citovala ho britská BBC.
Arkema již s vědci pracuje na dalším "samohojícím materiálu": věčné barvě, která se obnoví, pokud by ji někdo poškrábal.
Volně v prodeji by tyto materiály mohly být během jednoho nebo dvou let.
Samohojící látky již vyrobeny byly, toto je však podle Nature první, která nevyžaduje vysoký tlak či extrémní teplotu.
Zdroj:http://aktualne.centrum.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama