Únor 2008

Samohojící guma

23. února 2008 v 16:50
Rozřízli jste omylem gumové těsnění? Roztrhli jste své krásné nové šaty? Polámal váš synek figurku oblíbeného supermuže? Francouzští vědci by mohli v takových případech brzy pomoci.
Vynalezli totiž "samohojící gumu", která se po roztržení dokáže sama znovu zacelit. Stačí jen odtržené konce jemně přitlačit k sobě.
Po patnácti minutách již materiál pevně drží a za další tři čtvrtě hodiny jej lze natáhnout na dvojnásobek.
"Pokud navrtáte gumové těsnění ve zdi, díra se sama zacelí," prozradil AFP vedoucí výzkumu Ludwik Leibler. "Rozlomení a spojení může být opakováno mnohokrát."
Objev byl popsán v prestižním vědeckém časopisu Nature. Stojí za ním badatelé z Francouzského národního střediska pro vědecký výzkum (CNRS) a soukromá francouzská společnost Arkema. Ta již přemýšlí o komerčním využití látky vyrobené z mastných kyselin a močoviny.

Při pokojové teplotě

Jako pravý výzkumník však má Leibler i originálnější nápady, jak látku využít.
"Proč to nevyužít k výrobě dětských hraček? Děti neustále hračky rozbíjejí. Nebylo by hezké, pokud byste je mohli dát jednoduše znovu dohromady?" citovala ho britská BBC.
Arkema již s vědci pracuje na dalším "samohojícím materiálu": věčné barvě, která se obnoví, pokud by ji někdo poškrábal.
Volně v prodeji by tyto materiály mohly být během jednoho nebo dvou let.
Samohojící látky již vyrobeny byly, toto je však podle Nature první, která nevyžaduje vysoký tlak či extrémní teplotu.
Zdroj:http://aktualne.centrum.cz

Lukáš Bauer triumfoval ve Falunu

23. února 2008 v 16:45
Český běžec na lyžích Lukáš Bauer si triumfem ve Falunu znovu o kus přiblížil celkové vítězství ve Světovém poháru. V tom má na čele už téměř nedostižný náskok 408 bodů před Němcem Sommerfeldtem, který v sobotu dojel pátý.
Ve skiatlonu na dvakrát 15 kilometrů se Bauer celý závod držel ve vedoucí skupině a v posledním stoupání necelé dva kilometry před cílem zaútočil spolu s Andersem Södergrenem.
Švéd se dostal do čela, ale suverén letošní sezony jeho několikametrový náskok rychle zlikvidoval a vypadalo to, že si jede pro další jisté vítězství. Ale o to se musel Lukáš Bauer ještě porvat. Velký finiš předvedl Nor Tord Asle Gjerdalen, který se na českého závodníka dotáhl, ale nakonec na druhém místě ztratil sedm desetin vteřiny.
Třetí dojel už s pětivteřinovým mankem Södergren, těsně před Bělorusem Dolidovičem, Sommerfeldtem a Norem Östensenem.
Bauer si na krátkém okruhu ve Falunu přiblížil zisk křišťálového glóbu na dosah ruky. V sezoně zbývá odjet čtyři distanční závody a jen tři sprinty. Třicetiletému závodníkovi z Božího Daru tak stačí v posledních podnicích nevyjít bodově úplně naprázdno a bude moci slavit historický triumf českého lyžaře.

Poison - Alice Cooper

18. února 2008 v 18:52 Písničky
Je to jedna z mých nejoblíbenějších písniček... tvé rty jsou jed...


Vaše pohotovost

15. února 2008 v 19:06 Videa

Ewa Farná - životopis

14. února 2008 v 8:38 Slavné osobnosti
Ewa Farná je mladá talentovaná rocková zpěvačka, která po své debutové desce Měls mě vůbec rád přišla s druhým albem s názvem Ticho.

V létě 2007 Ewa relaxovala prací, což je, jak sama tvrdí, její nejoblíbenější činnost. Se svojí kapelou odehrála na desítky koncertů a festivalů, s fotografem Ondřejem Pýchou nafotila kolekci fotek na promo svého "Ticha" a ve studiu dokončila polskou verzi debutového alba "Měls mě vůbec rád", jež na polském trhu vyjde u Universal Poland.

Ewa Farná toho za svoji kariéru stíhla opravdu hodně. Její první deska "Měls mě vůbec rád" se stala "Nejprodávanějším Debutem v kategorii "Objev roku" v anketě Deska roku Allinaz 2006 , letos v červnu převzala od Universal Music platinovou desku za prodej více než 20.000 nosičů. Vyhrála titul "Objev roku Českého slavíka 2006", "Objev Ro(c)ku" časopisu Rock & Pop, "Objev roku" hudební televizní stanice Óčko, "Nejlepší zpěvačka" v dětské anketě Jetix Awards, atd.

Všechny tyto zkušenosti, především koncerty a kontakt s publikem se "podepsaly" na jejím druhém albu. Deska v žádném případě nebude tichá, jak napovídá jeho název vybraný podle ústředního singlu (který už mimochodem zní éterem prostřednictvím rádií). O to se spolu s Ewou postaral tým producentů Lešek Wronka s hudebním producentem Danem Hádlem a muzikanti z Ewiny kapely. Album "Ticho" bude obsahovat 13 písní od českých autorů Leška Wronky, Honzy Ponocného, kytaristy Ewy - Marka Trana a publishingu, textově se na albu podíleli osvědčení autoři z Ewina debutu Jana Rolincová-Hádlová, Petra Cvrkalová, Petr Šiška a také Ewa, která se autorsky podepsala na 3 textech. Na své si přijdou jak Ewini vrstevníci, náctiletí, tak starší publikum. Vokály si Ewa nazpívala na obě právě dotočené desky sama.

Od svého prvního koncertu v Třinci 16. března 2007 do konce roku stihne Ewa odehrát přes 50 koncertů v Čechách, na Slovensku a v Polsku a letošní koncertní tečkou bude turné Lucie Bílé, kde se Ewa Farná s mini koncertní verzí objeví jako host. "Obdivuju její zpěv a pracovitost. Je to pro mne splnění si dávného snu", říká Ewa o nabídce Lucie Bílé.Simpsonovi

11. února 2008 v 16:54 Videa


Květomluva

5. února 2008 v 20:52 Pověry, zvyky, tradice...
Místo milostného psaníčka stačí dostat květinu a hned víme, že na nás někdo myslí. Ale co nám chce říct? Tady je malý květinový slovníček:
RŮŽE:
BÍLÁ - mám Tě moc rád.
ČERVENÁ - miluji Tě.
ČAJOVÁ - líbíš se mi.
RŮŽOVÁ - přísahám lásku.
BÍLÁ A ČERVENÁ - se mnou budeš šťastná.
HEŘMÁNEK - jsem Ti oddaný.
SEDMIKRÁSKA - Tvá přitomnost mě moc těší.
ASTRA:
BÍLÁ - jsem šťastný při pohledu na Tebe.
ČERVENÁ - miluji Tě víc než Ty mě
ŠEŘÍK:
BÍLÝ - buďme spolu.
FIALOVÝ - mé srdce patří Tobě.
MACEŠKA - myslím na Tebe.
CHRPA - nemám odvahu promluvit o svých citech.
CHRYZANTÉMA:
BÍLÁ - stará láska nerezaví.
ŽLUTÁ - věřím Ti.
FIALKA - nikdo netuší, jak moc Tě miluju.
HYACINT:
BÍLÝ - jsem šťastný, protože jsi se mnou.
FIALOVÝ - buď něžná.
PRYSKYŘNÍK - jsi nevděčná!
JMELÍ - potíže překonám.
JETEL - rád bych věděl...
KONVALINKA - jsi krásná.
KROKUS:
FIALOVÝ - lituješ, že jsem tu?
ŽLUTÝ - jsou Tvé city opravdové?
MÁK:
RUDÝ ZAHRADNÍ - buďme spolu!
BÍLÝ - lenost srdce.
POLNÍ - myslím na Tebe.
MÁTA - budu vzpomínat.
NARCIS - jsi bez srdce.
POMNĚNKA - nezapomeň na mě.
BODLÁK - Tvá slova mě zraňují.
PELARGONIE - přeju Ti štěstí.
PIVOŇKA - dbám o Tebe.
Zdroj: časopis Witch

Sv. Valentýn

5. února 2008 v 20:22 Pověry, zvyky, tradice...
14. února má svátek Valentýn a všichni zamilovaní budou toužebně očekávat Valentýnku. Jenže kde se tato tradice vzala? Kdo byl svatý Valentýn? Kolik lidí to dnes ještě ví? Tak jsem se vám to rozhodla přiblížit. Hezké počteníčko!
LEGENDA O SV. VALENTÝNOVI ZE STARÉHO ŘÍMA:
Valentýn byl ctnostný a velmi moudrý člověk. Pro jeho moudrost si ho oblíbil i císař, ale litoval, že se Valentýn nemůže stát jeho přítelem, protože byl křesťan. Říkal že věří pověrám, ale na to mu Valentýn odpověděl, že ten, kdo z nich věří pověrám, je císař. Proto ho císař nechal hlídat městským prefektem Astoriem. Astorius si ho Valentýna vzal ž do domu, kde se Valentýn potkal s jeho dcerou, krásnou, ale nevidomou. Prefekt ho požádal, aby se modlil za její zrak. Valentýn tak rád učinil, protože si dívku zamiloval, a opravdu se stal zázrak: dívka spatřila světlo světa. Povídal si o tom celý Řím, ale pohané odmítli věřit zázrakům, vtrhli do prefektova domu, odvlekli Valentýna za město a tam mu sťali hlavu.
KŘESŤANSKÉ SPOJENÍ PŘÍBĚHU SE SVĚTCEM VALENTÝNEM:
Duševně nemocný císař Claudius II. se prý rozhodl zrušit manželství, neboť ženatí muži podle něj nebyli dobrými válečníky. Kněz Valentýn však přes císařův zákaz tajně dál oddával milence, za což byl uvržen do vězení a popraven. Poslední vzkaz, který Valentýn poslal dceři vězeňského dozorce před svou smrtí zakončil slovy: "Od Tvého Valentýna."
Sv. Valentýn se stal patronem věrných a čisté, oddané lásky. Jeho život skončil nešťastně, ale 14. únor je den zamilovaných a šťastné lásky. Všem přeji mnoho a mnoho Valentýnek a ještě více úsměvů!
Zdroj: http://www.stripky.cz