Prosinec 2007

Fénix

27. prosince 2007 v 9:05 Zajímavá a bájná zvířata
Legenda o ohnivém ptáku, který na konci svého života vzplane a z jeho popele se narodí nový jedinec, se vyskytuje v mytologiích mnoha starověkých národů. V řecké a egyptské mytologii byl tento proces vnímán v souvislosti s proměnami slunce, které každý večer "umírá" a ponořuje svět v temnotu, aby se opět "narodilo" ráno. V čínské mytologii se tento tvor vyskytuje také, ale symbolizuje moc, mravní bezúhonnost, věrnost, čestnost a spravedlivost. Ve středověku si fénixe přisvojila křesťanská ikonografie jako symbol smrti, vzkříšení a věčného života. Antičtí řečtí i římští autoři se shodují v tom, že na světě žije jen jeden fénix, jehož domov se nachází kdesi v Arábii poblíž chladivého pramene, ve kterém se každé ráno koupe a zpívá svou sladkou píseň. Živil se kadidlem, skořicí a myrhou. Na konci svého života si z dřeva a kůry těchto vonných rostlin postavil poslední hnízdo - pohřební hranici. Po jeho smrti se z popela narodil nový fénix. Jakmile vyrostl a zesílil, sesbíral popel svého předka, zavřel ho do vejce z myrhy a odnesl ho do chrámu Slunce v Héliopoli. Potom se vrátil do Arábie a žil tam pět set let.

Olgoj Chorchoj - démon pouště Gobi

26. prosince 2007 v 19:00 Zajímavá a bájná zvířata
Olgoj Chorchoj je název mýtického pouštního červa dosahujícího údajně délky 0,5 až 1,5 metru. Má se vyskytovat v asijské poušti Gobi. Přes několik očitých svědectví a mnoho legend o tomto živočichu je jeho existence velmi pochybná.
Žádný z vědců dosud tohoto tvora nikdy neviděl, ale víra v něj je mezi Mongoly pevně zakořněna a svědectví jsou téměř shodná, takže jeho existenci nelze zcela jednoznačně popřít. Vypadá prý jako hladký živočich připomínající přerostlou žížalu (někteří pro jeho popis používají výraz "šiška salámu") a je prudce jedovatý. Prý dokáže zabít nejen psa a člověka (toho prý usmrtí při jediném doteku), ale i velblouda. Při útoku jeho narůžovělá barva výrazně ztmavne a změní se v rudou a jeho přední část těla se vztyčí.
Někteří zoologové se domnívají, že by se mohlo jednat o ještě neobjevený druh scinka - někteří z nich jsou velmi málo podobní plazům, například australský scink uťatý, jehož hlava a ocas jsou jen velmi málo rozeznatelné od těla. Jenže všichni scinci mají bez výjimky končetiny a popis olgoje chorchoje jednoznačně ukazuje na živočicha bez končetin. Jiní vědci si myslí, že by mohlo jít o živoucí zkamenělinu, že by olgoj chorchoj mohl pocházet z pravěku a podobně jako latimérie podivná přežil několik miliónů let evoluce.
Zdroj: Wikipedie

Jitka Čvančarová

25. prosince 2007 v 20:48 Slavné osobnosti
Herečka Jitka Čvančarová se narodila 23. ledna 1978 v Mělníku. Po střední stavební škole absolvovala obor muzikálového herectví na JAMU. V divadle účinkovala už během studií (Pomáda, Svět podle Susan, Muž z kraje La Macha...). Její první hlavní rolí je Líza Doolitlová - Ďulinková v muzikálu My Fair Lady ze Zeleňáku, kterou nastudovala během 14 dní. V roce 2000 byla nominována na cenu Thalie za roli Sandry v muzikálu Svět plný andělů a v roce 2005 za titulní roli v muzikálu Nana. Hrála v Četnických humoreskách, v pohádkách Kočičí princezna a O princezně se zlatým lukem. V současné době hraje v pražském Divadle pod Palmovkou, se spolkem Kašpar v divadle na Celetné, v divadle Bez zábradlí, v Palace theatre, v Městském divadle v Brně, v divadle Bolka Polívky, moderuje motoristický pořad Autosalon na TV Prima. Také jste ji mohli vidět v seriálu Ordinace v růžové zahradě jako sestřičku Markétu. Na jaře příštího roku bude v kinech premiéra dvou filmů, které natočila toto léto, s Máriou Procházkovou rodinný film "O červené Terezce" a filmovou komedii Dušana Kleina "Svatba na bitevním poli".
Zdroj: časopis IN!

Vánoce

20. prosince 2007 v 20:29 Pověry, zvyky, tradice...
Vánoce, Vánoce přicházejí... ano, už klepou na dveře. Možná by se vám líbilo dozvědět se, co přináší štěstí, smůlu a co naše babičky a prababičky dodržovali. Já sama bych se velmi ráda vrátila k některým starým tradicím.
ŠTĚSTÍ:
- Když v noci na Boží hod vystřelíte z pušky směrem k Měsíci.
- Čerství chléb upečený 25. 12. a čerstvá vejce snesená 25. 12. mají kouzelnou moc.
SMŮLA:
- Před půlnoční mší se nesmí šít a plést, protože by myši dílo zničily.
- Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, protože by dobytek kulhal.
- Na Štědrý den se nesmí prát.
- Na Štědrý den nepiště svému milému (milé) zamilované psaní. Může to znamenat rozchod.
TRADICE:
- Litím olova se předpovídá budoucnost.
- Rozkrojením jablka se pozná, zda bude člověk zdravý.
- V lavoru s vodou se pouštěly lodičky vyrobené ze skořápek vlašských ořechů a svíček. Toho, jehož lodička se na vodě udržela nejdéle, čekal dlouhý a spokojený život. Někdy se ale mohla posuzovat podle toho, kudy lodička pluje: jestli se držela při stěnách, zůstal její majitel celý následující rok doma, ale pokud plula ke středu, vydal se na cesty.
- Na Štědrý den se až do večera drží půst. Poto uvidíme zlaté prasátko.
- Večer si všichni prohlížely stíny na stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.
- Svobodné dívky házely střevíce ke sveřím: pokud se obrátili, patou ke dveřím, zůstanou doma, ale pokud se obrátí naopak špičkou, provdají se.
- Kapří šupiny pod talířem mají přinést peníze.
- U štědrovečerní večeře se nechával jeden talíř navíc pro nečekaného hosta. Pod talíř se schová zlatý penízek.