Umění komunikace

5. října 2007 v 17:55 |  Zajímavosti
Staré řecké přísloví praví, že nám byly dány dvě uši a jen jedna ústa. A v tomto poměru bychom je také měli používat. To je jedno ze základních pravidel správné komunikace. Důležité je nejen umět mluvit a zaujmout svého společníka, ale především umět mu také naslouchat. Chceme-li mít úspěch v rozhovorech, musíme být především dobrým posluchačem. Každý správný partner v rozhovoru ocení, když se o něj zajímáme. Je ale stejné umění nenechat partnera v neustálém monologu, byť by byl sebevíc zajímavý. Všeho moc škodí.
Bavíme-li se s člověkem poprvé, je vhodné nejdříve položením několika otázek získat správné informace. Nejlepší je ptát se na věci, o nichž víme, že dotyčného člověka těší a není mu nepříjemné o nich mluvit. Můžeme se ptát na jeho zájmy a názory, tak abychom mu dali příležitost říct o sobě to, co chce. Dotazovaný musí také pocítit náš zájem, ale pozor na to, aby naše vyzvídání nezačal brát jako výslech. Je třeba vycházet z toho, že člověk, s nímž mluvíte, má v prvé řadě zájem o sebe, o své problémy a radosti. Pokud možno vynecháme například otázku "proč?", abychom zbytečně nenutili náš protějšek sdělovat věci, které by mu byly nepříjemné.
Při komunikaci s partnerem si dáváme pozor také na nonverbální komunikaci, tedy mimoslovní projevy. Pokud vycítíme nezájem o téma, které probíráme, přejdeme raději na rozhovor podle přání partnera. někdy ale více znamená mlčet a hovor ukončit, než pokračovat v něčem, co by například přineslo nechuť na pokračování v rozhovoru někdy jindy. Umění komunikace tedy nespočívá v tom, že partnera za každou cenu držíme v rozhovoru a nutíme ho poslouchat, nebo naopad sdělovat nám své názory. Není bez zajímavosti, že nejlepší řečníci bývají v soukromí spíše mlčenliví.
Zdroj: časopis TipŤop křížovky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama